No właśnie dobre pytanie, wszystko zależy od tego co rozumiesz jako “dobrą hodowlę”. Dobro psów powinno być na pierwszym miejscu każdego Hodowcy, nie powinno się rozmnażać psów dla kaprysu czy zwykłych farmazonów typu “suczka powinna raz w życiu urodzić bo to dla niej zdrowe”.

Każdy wyznaje inne wartości i powinien wybierać hodowle która ma podobne. Dla nas ważne jest w jakich warunkach żyją nasze Akity,  jak spędzają swój czas poza domem oraz to jak są traktowane. Cenimy sobie jakość życia  Naszych samurajów i nie chcemy by toczyło się ono na ich własnym podwórku, cenimy relacje w stadzie i jakościowy czas zarówno na kanapie jak i poza nią. Dlatego oferujemy naszym akitą różne aktywności jak pływanie na Supie, wycieczki górskie, tropienie użytkowe, fitness czy zwykłe jakościowe spacery dla zresetowania mózgu i budowania zdrowych relacji bo nie liczy się ilość a jakość czasu spędzonego z naszym czworonogiem. Na jakość życia Naszych psów ma też oczywiście wpływ ich miska, bardzo ważne jest żeby pokarm który jedzą był dla nich odpowiedni i wysokiej jakości a dieta dobrze zbilansowana to jedna z rzeczy która pomaga zapobiegać częstym wizytom weterynaryjnym. Sami pewnie nie jecie codziennie chipsów więc nie podawajcie ich też swoim psom, dobry hodowca ma wiedzę z zakresu żywienia i będzie w stanie pomóc wam wybrać docelowy sposób karmienia bo przecież nie musi być on identyczny jak ten w hodowli.  

Czego zatem szukać, a od czego uciekać gdzie pieprz rośnie ?

Na początek warto wiedzieć że jeśli szukasz wymarzonego szczeniaka upatrzonej rasy to hodowla powinna być zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce, to jedyna organizacja zrzeszona w FCI czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej i tylko psy posiadające rodowód ZKwP są uznawane za rasowe również poza granicami naszego kraju. Warto też wspomnieć, że najczęściej szczenię z hodowli ZKwP dostaje metrykę potwierdzającą pochodzenie i dopiero z tą metryką udajemy się do wybranego oddziału związku żeby wyrobić rodowód. Kiedy mamy już pewność, że szczenię które wybraliśmy ma udokumentowane pochodzenie czas zapytać o badania rodziców, w przypadku Akit warto pytać o prześwietlenia stawów, są to duże psy bez skłonności do dysplazji ale warto wiedzieć jak rodzice wypadają na tego typu testach.

Każdy aspekt jest ważny!

Ważne żeby rodzice byli przebadani pod kątem hipoplazji szkliwa (Al), jest to dość popularny problem w rasie polegający na zmniejszeniu grubości szkliwa lub całkowitym jego braku, co rodzi konieczność kosztownych zabiegów wypełniających ubytki w szkliwie.

Kiedy wiemy już że rodzice naszego potencjalnego szczeniaka swoje testy zdali na same 5+ czas zapytać o ich charakter! Bo moi Państwo oprócz standardów wizualnych znaczenie ma też charakter Naszej pary, nie powinno się rozmnażać psów agresywnych oraz lękliwych, przecież każdy chce mieć stabilnego psa o silnej psychice a na to oczywiście składa się wiecej rzeczy..

I w ten sposób przechodzimy do socjalizacji Naszych szczeniąt, warto zaznaczyć, że dobra socjalizacja dostosowana jest do wieku i możliwości danego szczeniaka, nie każdy w wieku 8 tygodni powinien biegać po psich parkach, a wręcz przeciwnie nie powinien! Często są one wylęgarnią problemów behawioralnych, lepiej znaleźć kompana, który będzie już znać chociaż podstawowy savoir vivre. Dlatego spore znaczenie ma to czy Nasz maluch jeszcze w hodowli miał kontakt z starszymi psami nie tylko z matką, nie jest to oczywiście gwarancja sukcesu, ale na pewno kroczek w dobrą stronę. Kiedy wiemy już, że Nasz maluch ma zagwarantowane podstawy wychowawcze, czas przyjrzeć się samemu hodowcy i warunkom jakie w jego hodowli panują. 

Jeśli hodowca odmawia wam odwiedzin czas uciekać!
Jeśli was wpuścić i zastaną was brudne budy/kojce/psy/miski to też lepiej poszukać wyjścia!
Jeśli zastaniecie stado bojące się człowieka lub agresywne, czas na odwrót i nie ważne czy będą to szczeniaki czy dorosłe psy.

Dobry hodowca to dobra hodowla a dobre hodowle tworzą dobrzy ludzie, tak tak masło maślane ale to szczera prawda. Dobry hodowca zapewni Wam wsparcie nie tylko przy wyborze szczeniaka ale jeszcze lata po tym jak odejdziecie od niego z wymarzoną akitą. To hodowca zna swoje linie i rasę, to on ma być Waszą skarbnicą wiedzy, odbierać telefony, doradzać i uspokajać kiedy Hachiko boli brzuszek czy zrobi gorszą kupkę. Kontakt z hodowcą jest fundamentem Waszego poczucia bezpieczeństwa, w kwestii wyboru hodowli. Warto wybierać więc hodowcę z którym poczujesz się komfortowo, kontakt będzie luźny i przyjemny a Ty sam będziesz mieć na niego ochotę, bo przy wychowaniu malucha nie ma potrzeby dokładać sobie stresu, a wujek google nie zawsze dobrze doradzi.

Oczywiście to tylko Nasza definicja odpowiedniej hodowli…